Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Muhasebe işletmelerin en önemli departmanlarından birisidir. Ön Muhasebenin genel olarak anlamı bilinse de özellikle genel muhasebe ile tanımı karıştırılmaktadır. Muhasebe  ile ön muhasebenin yaptığı işler ve görevleri birbirinden farklıdır.

Ön Muhasebe Nedir?

İşletmelerde gelir ve giderleri sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşımaktadır. Tahsilat ve ödemeler ise gelir ve giderlerin en temel parçalarıdır. İşletmelerin müşterilerden alacakları tahsilat ve tedarikçilere yaptıkları ödemelere cari hesap takibi denmektedir. 

Ön muhasebenin temel özelliklerini ödemeler ve tahsilatlar, kasa banka hesapları takibi veya masraf takipleri diyebiliriz. Bu işler şirketlerin görevlendirdikleri kişiler tarafından yapılmaktadır. Tüm bu işlemlerin sürecine ise ön muhasebe süreci denmektedir.

Ön Muhasebe Nasıl Yapılır?

Gelişmiş işletmelere bakıldığında bu işlemleri yapmaları için ön muhasebeler konusunda deneyimli kişileri işe alırlar. Elle yapılmakta ise Excel yöntemi kullanılır. Bu işlemler Excel ile elektronik ortamda yapılmaktadır. İşlemlerin düzenli ve hatasız olması işletme sahipleri için çok önemlidir. Ayrıca ön muhasebede işlemlerin yapılması için birçok muhasebe programı da bulunmaktadır. Ön muhasebede yapılan işlemler şunlardır:

– Stok takibi
– Cari hesap takibi
– Banka takibi
– Çek ve senet takibi
– Faturaların takibi
– İrsaliyelerin takibi
– Ücret maaş ve avans ödemeleri

Ön Muhasebe Programları Nelerdir?

Ön muhasebede kullanılan programların birçok özellik barındırması gerekmektedir. Muhasebe işlemlerini yapan kişi ve firmaların kendilerine hitap etmesi, kolay kullanılması, ve her yerden erişilebilir ve kullanılabilir olması muhasebe programlarında en önemli özelliklerdir. Bu özellikleri sağlayan programlardan bazıları şunlardır:

– ETA muhasebe programı
– ETA SQL muhasebe programı
– ORKA muhasebe programı
– LUCA muhasebe programı
– AKINSOFT muhasebe programı
– MİKRO muhasebe programı
– DEMSOFT muhasebe programları

Bu programlar dışında daha birçok program bulunmaktadır. Saydığımız bu muhasebe programları özellikle kullanımı kolay ve erişilebilirlik düzeyi yüksektir. Genellikle en çok tercih edilen muhasebe programlarıdır.

Ön Muhasebe Elemanı Ne Kadar Maaş Alır?

Muhasebecilerin aldıkları maaşlar genellikle bazı kriterlere göre değişkenlik göstermektedir. Üniversitenin gerekli bölümlerinden mezun olan muhasebeciler genellikle 2.500 TL ile 3.000 TL arasında maaş almaktadırlar. Yaklaşık olarak 5 yıllık bir deneyime sahip ve daha büyük firmada çalışanlar ise daha fazla maaş almaktadır. Bunlar dışında şirketlerde ön muhasebeci olarak çalışan personeller ise 2.500 TL ile asgari ücret arasında değişmektedir. 

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara