Emekli Maaşları Ne Zaman Yatar

Emekli Maaşları Ne Zaman Yatar?

Emeklilerin genellikle emeklilik maaşlarının ne zaman yatacağını merak ederler. SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı sistemlerinde emekli olanların emeklilik maaşlarının yatacakları belirli bir tarih bulunmaktadır. Fakat bu sistemlerden emekli olan bazı kişiler emeklilik maaşlarını ne zaman alacaklarını bilememektedir.

SSK Emekli Maaşları

SSK emekli maaşları zammı 2019 Aralık ayı ile enflasyon rakamlarının belli olmasından sonra açıklanmıştır. Emekli maaşlarının zamlanmasından sonra, emeklilik maaşlarına yönelik bilgilerde hızlanmıştır. Birçok kişi emekli maaşları ne zaman yatıyor sorularına cevap aramaktadır. 

4A çalışanlarının emekli oldukları zaman ne kadar para alacaklarını merak etmektedir. Bunun için internetten SGK uygulaması ile öğrenmek mümkündür. SGK emeklilerinin kendi kimlik numaraları, SSK Sicil numarası, baba adı, nüfus il ve doğum tarihi gibi bilgileri ile ne kadar maaş alabileceklerini öğrenebilirler. 

SGK’dan Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Sigortalı olarak çalışan vatandaşlar çalışmak zorunda oldukları süreyi ve yaşlarını doldurduktan sonra emekli olurlar. Emeklilik hakkını kazanan vatandaşlar SGK’dan emekli maaşı almaktadır. SGK tarafından 2020 emeklilik maaşları belirlenmiştir. 

2020 yılında çalışma hayatı bitecek olan vatandaşlar emeklilik maaşları hakkında birçok şeyi merak etmektedirler. 2020 yılı itibari ile emeklilik maaşlarına gelen zam ile birlikte maaşlar belirlenmiştir. En düşük emeklilik maaşlarını şu şekilde açıklayabiliriz:

– SSK 2000 yılı öncesi ödenecek emeklilik maaşı 2111,3 TL’dir.
– SSK 2000 yılı sonrası ödenecek olan emeklilik maaşı ise  1258 TL’dir. 

Emekli Maaşları Ne Zaman Yatıyor?

Emeklilik zamları ve maaşları belirlendikten sonra emeklilik maaşlarının ne zaman yatacağı sorusu gündeme gelmiştir. Pek çok vatandaş emeklilik maaşlarının yatacağı günü merak etmektedir. Emeklilik maaşlarının yatacağı tarih kişilerin tahsis numarası, doğum tarihi gibi bilgilere göre değişkenlik göstermektedir. 

SSK emekli maaşlarının ödeme günleri tahsis numarasına göre değişir. Tahsis numaralarına göre belirlenen günler şu şunlardır:

– Tahsis numarasının son rakamı 9 olanlar her ayın 17 ’sinde 
– Tahsis numarasının son rakamı 7 olanlar her ayın 18 ’ inde
– Tahsis numarasının son rakamı 5 olanlar her ayın 19 ’ unda
– Tahsis numarasının son rakamı 3 olanlar her ayın 20 ’sinde
– Tahsis numarasının son rakamı 1 olanlar her ayın 21 ’ inde
– Tahsis numarasının son rakamı 8 olanlar her ayın 22 ’sinde
– Tahsis numarasının son rakamı 6 olanlar her ayın 23 ’ünde
– Tahsis numarasının son rakamı 4 olanlar her ayın 24 ’ünde
– Tahsis numarasının son rakamı 2 olanlar her ayın 25 ’ inde
– Tahsis numarasının son rakamı 0 olanlar her ayın 26 ’ sında

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara