Renkler Davranışımızı Etkiler Mi?

27.10.2017 tarihinde Genel Kültür kategorisine eklenmiş, 3.824 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Renkler hayatımızın her yerinde bulunan ışık yansımalarıdır. Maddeye ulaşan ışığın belirli dalga spektrumlarının soğurulması belirli bir kısmının da geri yansıması renklerin oluşmasına sebep olur. Her maddenin rengi vardır. Renkleri algılayan gözlerimiz onları ayırt edici olarak kullanır. Maddeleri renklerle eşleştiren beynimiz gözün yolladığı bilgilerden yola çıkarak renk haritası oluşturur bu sayede önceden gördüğümüz renkleri ayırt edebilme yetisine sahip oluruz. Renklerin sadece görünüşten öte bir etkisi vardır. Renklerin psikolojimize etkileri birçok araştırmaya konu olmuştur. Renkler bizim ruh halimizi etkileyebilir hatta tamamıyla değiştirebilir. Renklerin anlamını bilen genel kültür sahibi insanlar vermek istedikleri mesaja göre giyinip kendilerini daha kolay yansıtabilirler ve kolay ifade edebilirler. Her rengin psikolojide çağrıştırdığı anlam farklıdır. Farklı renklerin farklı anlamlar çağrıştırması çok dikkat edilmesi gereken bir konudur çünkü hayatımızda karşı karşıya kalacağımız renk seçimlerinde duruma uygun olanı seçmek başarının anahtarıdır.

Rahatlatan Renkler

İnsanlar kendilerinin rahat ve huzurlu hissettiği ortamları çağrıştıran renkleri gördüklerinde bilinçsizce rahatlamaya başlarlar çünkü renklerin beyinlerinde çağrıştırdığı ortamdaymış gibi hissederler. Bu durum maddeleri renkler ile bağdaştıran beynin çalışma prensibinin sonucudur. İnsanların kendini rahat hissettiği ortamlarda bulunan renkler genellikle yeşil, açık mavi, beyaz ve beyazdır. Bunun sebebi doğadaki renkler beynimize rahatlatıcı obje olarak kazınmasından gelir. Bu renklerin fazlasıyla bulunduğu ortamlarda beynimiz bize rahatlamamız gerektiğini söyler. Bilinçsizce olan bu durum insan bedenin bilinmeyenlerle dolu olduğunun kanıtıdır. Bu durumu inceleyen doktorlar psikolojik hastalıkları bulunan bireylere belirli bir zaman aralığında sadece doğadaki renkleri görmesini sağlayacak odalar hazırlamıştır. Bu oda içerisinde diğer renklerden bağımsız yaşayan bireylerin psikolojik sorunlarının bittiği ya da azaldığı gözlenmiştir. Renklerin ne kadar etkili olduğunu anlamamız için gerçekten güzel bir örnek.

Hisleri Tetikleyen Renkler

Koyu renkler her zaman insanların farklı buldukları iyi ya da kötü yönde etkilendikleri renklerdir. Bu renklerin kullanıldığı maddeye ve yere göre insana verdiği anlam farklılık gösterebilir. Örneğin yaralanmış bir kişiden akan kanı gördüğünüz irkilirsiniz hatta bazı kişiler bayılmaya giden panik ataklar geçirebilir bu durum kırmızının kötü yönünü gösteriyor. Diğer taraftan bir davet yemeğinde erkekler kırmızı bir elbise ve kırmızı bir ruj kullanan bayanları her zaman daha ilgi çekici buluyorlar bu durum renklerin simgelediği şeylerin değişebileceğinin göstergesidir. Siyah takım elbise giyen bir erkek çok yakışıklı bulunabileceği gibi siyah bir deri ceket giyen bir erkek korkutucu bulunabilir buda insan davranışı açısından renklerin kullanılmasından çok nasıl kullanıldığının önemi olduğunu gösterir.

Yazar Hakkında

Amatör Webmaster, Opel hastası , SMMM Stajyeri , Dededen muhasebeci

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

İş Arama İzin Ücreti Nasıl Hesaplanır ?İşten çıkarılan işçiye iş arama iznini vermeyip ihbar ödeyecek
Fatura Nedir ? Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir ?Fatura Örneği Fatura : Satılan mal veya yapılan iş karşılığında
2018 yılı İçin Asgari Ücret (Tahmin)Asgari Ücret Özel firmaların çalışanlarına ödemesi gereken devlet tarafından
2018 Yılı Defter Tutma Halleri19/12/2012 Tarih ve 28502 sayılı ve 01.12.2013 tarih ve

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Karlı Hava Da Fren KullanımıAracı bulunan kişiler kış havası oluşmadan önce yetkili servisler
İkinci El Araç Satışlarında KDV Beyanı ve Fatura Düzeniİkinci el araç satışlarınıda kapsayan 05.04.2018 tarihinde yayınlanan 178
Tabloyla Örnek Kıdem Tazminatı HesaplamasıBugünkü yazımda sizlere örnek bir Kıdem Tazminatı nasıl hesaplanır

Son Yapılan Yorumlar

İkinci El Araç Satışlarında KDV Beyanı ve Fatura Düzeni için Hüseyin Kalaycı diyorki;

ARAÇ BEDELİ 50.000,00 ALIŞ – SATIŞ ARASINDAKİ FARK(KDV DAHİL) 25.000,00 KDV HARİÇ24.752,48 KDV %1 247,52 TOPLAM TUTAR 75.000,00

İkinci El Araç Satışlarında KDV Beyanı ve Fatura Düzeni için aydın metin diyorki;

Üstad merhaba, yeni kanuna göre keseceğimiz 2.el araç faturası şablonu nasıl olmalı?

Karlı Hava Da Fren Kullanımı için Hüseyin Kalaycı diyorki;

hayırlısı o zaman :)
  • Son Yazılar

  • Son Yorumlar

  • Kategoriler

  • Etiketler