Renkler Davranışımızı Etkiler Mi?

Renkler Davranışımızı Etkiler Mi?

Renkler hayatımızın her yerinde bulunan ışık yansımalarıdır. Maddeye ulaşan ışığın belirli dalga spektrumlarının soğurulması belirli bir kısmının da geri yansıması renklerin oluşmasına sebep olur. Her maddenin rengi vardır. Renkleri algılayan gözlerimiz onları ayırt edici olarak kullanır. Maddeleri renklerle eşleştiren beynimiz gözün yolladığı bilgilerden yola çıkarak renk haritası oluşturur bu sayede önceden gördüğümüz renkleri ayırt edebilme yetisine sahip oluruz. Renklerin sadece görünüşten öte bir etkisi vardır. Renklerin psikolojimize etkileri birçok araştırmaya konu olmuştur. Renkler bizim ruh halimizi etkileyebilir hatta tamamıyla değiştirebilir. Renklerin anlamını bilen genel kültür sahibi insanlar vermek istedikleri mesaja göre giyinip kendilerini daha kolay yansıtabilirler ve kolay ifade edebilirler. Her rengin psikolojide çağrıştırdığı anlam farklıdır. Farklı renklerin farklı anlamlar çağrıştırması çok dikkat edilmesi gereken bir konudur çünkü hayatımızda karşı karşıya kalacağımız renk seçimlerinde duruma uygun olanı seçmek başarının anahtarıdır.

Rahatlatan Renkler

İnsanlar kendilerinin rahat ve huzurlu hissettiği ortamları çağrıştıran renkleri gördüklerinde bilinçsizce rahatlamaya başlarlar çünkü renklerin beyinlerinde çağrıştırdığı ortamdaymış gibi hissederler. Bu durum maddeleri renkler ile bağdaştıran beynin çalışma prensibinin sonucudur. İnsanların kendini rahat hissettiği ortamlarda bulunan renkler genellikle yeşil, açık mavi, beyaz ve beyazdır. Bunun sebebi doğadaki renkler beynimize rahatlatıcı obje olarak kazınmasından gelir. Bu renklerin fazlasıyla bulunduğu ortamlarda beynimiz bize rahatlamamız gerektiğini söyler. Bilinçsizce olan bu durum insan bedenin bilinmeyenlerle dolu olduğunun kanıtıdır. Bu durumu inceleyen doktorlar psikolojik hastalıkları bulunan bireylere belirli bir zaman aralığında sadece doğadaki renkleri görmesini sağlayacak odalar hazırlamıştır. Bu oda içerisinde diğer renklerden bağımsız yaşayan bireylerin psikolojik sorunlarının bittiği ya da azaldığı gözlenmiştir. Renklerin ne kadar etkili olduğunu anlamamız için gerçekten güzel bir örnek.

Hisleri Tetikleyen Renkler

Koyu renkler her zaman insanların farklı buldukları iyi ya da kötü yönde etkilendikleri renklerdir. Bu renklerin kullanıldığı maddeye ve yere göre insana verdiği anlam farklılık gösterebilir. Örneğin yaralanmış bir kişiden akan kanı gördüğünüz irkilirsiniz hatta bazı kişiler bayılmaya giden panik ataklar geçirebilir bu durum kırmızının kötü yönünü gösteriyor. Diğer taraftan bir davet yemeğinde erkekler kırmızı bir elbise ve kırmızı bir ruj kullanan bayanları her zaman daha ilgi çekici buluyorlar bu durum renklerin simgelediği şeylerin değişebileceğinin göstergesidir. Siyah takım elbise giyen bir erkek çok yakışıklı bulunabileceği gibi siyah bir deri ceket giyen bir erkek korkutucu bulunabilir buda insan davranışı açısından renklerin kullanılmasından çok nasıl kullanıldığının önemi olduğunu gösterir.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara