Bilanco-Nedir-Ne-zaman-duzenlenir-728x410

Yıllık Blanço Nedir, Neyi İfade Eder?

İşletmenin yıllık olarak varlıklarını ve bu varlıklar ile sağladığı kaynaklarını ifade eden muhasebe tablosuna yıllık bilanço denir. Mali bir tablo olan yıllık bilanço, muhasebe sisteminin en önemli ve gerekli tablolarından biridir.

İşletmeler açısından son derece faydalı olan bilançoda dört farklı bölüm bulunmaktadır. Bilanço başlığı, aktif ve pasif taraf ile bilanço dipnotları bu bölümleri oluşturmaktadır. Bilanço başlığında işletmenin adı, unvanı, bilanço kelimesi ve tarihi mutlaka olmalıdır.

Yıllık bilançonun sol kısmında bulunan aktif taraf, işletmenin varlıklarını ifade eder. Sağ tarafından bulunan pasif taraf ise işletmenin kaynaklarını göstermektedir. Bilançonun daha iyi anlaşılması ve yorumlanması da bilanço dipnotları sayesinde mümkündür.

Büyük defter hesaplarının herhangi bir tarihte kapatılması sonrasında meydana gelen ve gelecekteki hesap dönemine devreden borç ile alacaklarını içeren yıllık bilanço, işletme hakkında geniş bilgiler vermektedir.

Envanterde gösterilmiş olan kıymetlerin sınıflandırılması ve karşılıklı olan değeri ile yıllık bilanço düzenlenir. Yıllık bilançolar, rapor tipi ve hesap tipi olarak hazırlanabilmektedir. Hesap tipi bilançoda varlıklar sola, kaynaklar ise sağa sıralanır. Rapor tipi bilançoda ise varlıklar üst kısma, kaynaklar alt kısma eklenir.

Content Protection by DMCA.com
Hüseyin KalaycıHüseyin Kalaycı Toplam 115 yazı
Küçüklükten beri muhasebe işine gönül koymuş bir SMMM adayıyım. Bu işi en iyi şekilde yapmayı kendine hedef belirleyip, yeniliklere sürekli açık bir insanım. Hedefim ise ilerde bir Bağımsız Denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

×

Bir Şeyler Ara