Yapılandırılan Sgk Borcu Ödenmezse Ne Olur

Yapılandırılan Sgk Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılmış sgk borçları ile ilgili insanların merak ettiği birçok soru var. Eğer sgk borcu yapılandırıldı ise, borçların mutlaka ödenmesi gerekir. Peki, ödenmez ise ne olur?

Borç yapılandırma, başlangıçta borcu olan herkesin kulağına hoş gelen cümlelerden biridir. Ancak yapılandırma borcun kolayca ödeneceği anlamına gelmez. Yapılandırma sonrasında da ödeme güçlüğü çeken birçok kişi var. Borçların yapılandırılmasına yönelik ilk haberler 2016 yılında çıkmaya başlamıştır. Bu dönemde milyonlarca borçlu; SGK, Belediye, Vergi borçlarını yapılandırma yoluna gitmiştir. Yapılandırma sonrasında ilk taksiti ödemek o dönemde şart koşulmuştu. Ödenmemesi halinde yapılandırma iptal edilebiliyor veya silinen cezalar yeniden borca ekleniyordu.

2018 itibari ile de, yapılandırılmış borçların ödenmemesi kişinin önüne birçok sorun çıkarabilir. Borç taksitleri bir yıl içinde 2 defa ödenmez ise, yapılandırma işlemi tamamen iptal edilecektir. Yani, devletin borçlulara tanıdığı hak kaybedilmiş olur. Ayrıca yapılandırma öncesinde borcun üzerine eklenen ceza ve faizler de yeniden borca yansıtılır. Taksitlendirmeye yönelik işlemler de ödenmeme durumunda iptal edilecektir. Yani sonuç olarak yapılandırma sonrasında taksit ödemelerini günü gününe yapmak çok önemlidir.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara