Vergi Borçlarına Aftan Nasıl Yararlanılır

Vergi Borçlarına Aftan Nasıl Yararlanılır?

Vergi borçlarının yeniden yapılandırılması ile gündeme gelen vergi affı, birçok kişinin merak ettiği önemli konulardan biridir. İlgili kanunlarda değişiklik yapılması ile beraber birçok alanda ödenmesi gereken borçlar yapılandırılmaktadır.

31.03.2018 ve öncesi dönemlere ait beyanı bulunan ve kesinleşmiş belgeleri sunan kişiler, 2018 yılı öncesine tahakkuk eden vergi borçlarında affa uğrayacaktır. Vergi cezaları, gecikme zamları ve gecikme faizleri konusunda bir yapılandırmaya gidilmiştir.

Vergi affı kapsamında borçlarını taksitlendirmek isteyen kişiler, direkt olarak başvuru yapmalıdırlar. Tescil – Taksitlendirme Talep Formu eksiksiz bir şekilde doldurularak Vergi Dairesi ya da Defterdarlığa gidilmelidir.

Temmuz ayının sonunda yapılacak olan başvuru tarihleri arasında ilgili belgelerin hazırlanarak başvurunun yapılması gerekiyor. 31 Mart 2018 öncesi dönemdeki borçları kapsayan bu yasa ile borçlar ÜFE’ye göre yeniden hesaplanarak, gecikme zamları silinecektir.

İlk ödeme Ağustos ayında başlayacak. İsteyen kişiler borcunu peşin olarak ödeyebiliyor. Peşin ödemeyecek olanlar ise 6 – 9 – 12 – 18 ay taksitler halinde 36 aya kadar vade fırsatı ile borçlarını taksitlendirebilecek. Ödemeler peşin olabileceği gibi kredi kartı ile de yapılabilecektir.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara