Üniversite’de Neden İşletme Bölümünü Tercih Etmemeliyiz?

Başlıkta sadece işletme bölümü yazmış olabilirim ama aslında konudaki amacım insanların meslek tercihiyle alakalı. Başlığı okuyan herkes öncelikle sen neden okudun madem diyebilirsiniz. Hemen saldırmayın bırakın da sizlere açıklayayım durumu. Benim meslek hedefim takdir edersiniz ki Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmak. Halk arasında masebeci diyende var o ayrı tabi. SMMM sınavlarına katılmak dolayısıyla SMMM olmak için İİBF fakültesinden İktisat, İşletme, Maliye vb. bölümlerden mezun olmanız yeterli oluyor. Bende açıkçası işimi kısa tutmak ve belirli temelimin zaten olmasından ötürü direk işletmeyi kazandım ve kolayca bitirdim. Bu yazım öncelikle üniversite hayatına başlamamış olanlara hitabendir. Şuan mezun veya okuyanlara yapacak bir şeyim yok.

İnsanlar İşletme Bölümünü Neden Okurlar?

Üniversitelerin işletme bölümünü bitirip ama işletme bölümünün konusuyla alakalı olmayan işlerde çalışan o kadar çok insan var ki say say bitmez. Ama en başka erkeklerin okuma sebebi bölümün kolay olmasından ötürü açık öğretimden okuyup askerliği 12 aydan 6 aya kısaltmak. Kızların ise maalesef ki sevmediğim bir durum ki aynı şey erkekler içinde geçerli hiç bir şey olamadım hiç olmazsa bir firmada muhasebeci olayım mantığı. İnanın çalıştığım firmalar böyle kendini sevmedi mesleği yaparak cezalandıran insanlarla dolu.  Hal böyle olunca insanlar işlerini severek yapmadıkları için yaptıkları ve yapacakları hiçbir iş güzel ve yeterli seviyede olmuyor. Her seferinde yanlış yapıyorlar çünkü işlerini sevmiyorlar.

Eğitim Sistemi

Çocuklara ve gençlere meslek tercihinin bence kesinlikle küçük yaşlarda verilmesi taraftarıyım. Genç beyinlere böyle bir tercih erken yaşta verilirse gençler hayatlarını ona göre yaşarlar eğitim seviyelerini ona göre düzenlemeye çaba gösterip o meslek hedefine ulaşmak için ellerinden geleni yaparlar. Tabi en başka bunu sağlayacak en önemli etmen ülkemizdeki eğitim sistemi. Güncel haberlere bir göz gezdirecek olursanız YGS-LYS sisteminin değiştiğini görebilirsiniz. İlk önce 2 sınav vardı ÖSS-ÖYS adıyla sonra tek sınav oldu ondan sonra YGS-LYS geldi şimdi tekrar aynı tek sınav sistemine geçiriyorlar. Bunlar olmadı en iyisi tek sınavmış abi biz tek sınava geçelim dermiş gibi yap-boz usulü sürekli değiştirip duruyorlar sistemi. Hal böyle olunca gençler ne yapsın tabi kafaları karman çorman sürekli stres halinde hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar.

Sonuç

Konuyu toparlamak gerekirse bir üniversite bölümünü seçerken bu tabi sadece işletme bölümü için geçerli değil tüm bölümler için geçerli severek yapacağınız bir mesleğe doğru yönelin. İnanın bırakın meslek yaparken alacağınız zevki bölümü okurken bile hayatınıza bakış açınız değişecektir. Mesleği yaparken işinizi en iyi yapmak için elinizden geleni yaparsınız, kendinizi o işte sürekli geliştirirsiniz. Ülkemizde iş bulmak bırakın iş bulmayı falan aslında kalifiye eleman bulmak oldukça zor. Bunun sebebi de insanların istemedikleri işlerde çalışıyor olmaları. İşte bu yüzden üniversite tercihi oldukça önemlidir. Sizden ricam lütfen üniversite tercihinizi yaparken ne meslek yapmak istediğinizi düşünün sırf okumak için lütfen bir üniversite bölümüne girmeyiniz. Bu konuda ben aslında insanların hakkınıza girdiğinizi bile düşünüyorum. Katılmadığınız bir durum varsa lütfen yoruma yazarsanız sevinirim.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara