Temettü Hesaplama

Temettü Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Bir diğer adıyla söyleyecek olursak Kar payı olarak da bilinen temettü, yatırımcısı olduğunuz şirketten ekstra kazanç olanağı sağlar. Kısacası işletmelerin belirli bir dönemde elde ettiği kardan pay alma anlamına da geliyor.
Temettü hesaplama sonrası ekstra kazanç sağlarsınız fakat işlem sonrası şirketin hisse fiyatı düşecektir. Kısacası sırf kazanç sağlamak için bu yatırım yapılmamalıdır.

Temettü Nedir ?

Kardan pay alma hakkı olarak da nitelendirilen Temettü, şirketlerin çıkardığı hisse senetlerinin ortaklara sağladığı haklardan birisidir.

Tam tanımını yapacak olursak; işletme ortaklarının dönem içerisinde elde edilen kardan pay alma hakkına temettü denir. Bu hakka sahip olan ortaklar, şirketin ödenmiş sermayesi içindeki hisse senedi miktarına göre paylarını alırlar. Bu işlem sonucunda hangi ortağın ne kadar pay alacağı belirlenmiş olur.

Bir şirketin yatırımcıya ödeyeceği temettü miktarı, yıllık net dönem karına göre belirlenir. Bu kar tutarından vergi ve diğer giderler düşülür, geri kalan kısmın yüzde 20’sinden az olmamak kaydıyla dağıtım gerçekleştirilebilir.

Temettü dağıtımı nakit ya da hisse senedi olarak yapılabilir. Hisse senedi olarak dağıtılırsa bedelsiz sermaye artırımına dahil edilecek karşılığında ortağa yeni pay senedi verilir. Bütün bu işlemleri gerçekleştirmek için de genel kurul kararı gerekmektedir.

Temettü Hesaplama
Temettü Hesaplama

Temettü Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Örnekle anlatacak olursak bir şirketin yüzde 40 temettü ödemesi yapacağını düşünelim. Sizin de bu şirket de 100 tane hissesi olduğunu düşünelim.

Hisseler borsada nominal değer ile ölçülür bu değer ise 1₺’dir. Bu duruma göre hisse başına 40 kuruş temettü alabilirsiniz.

Elinizde 100 adet hisse senedi olduğu için toplamda 40₺ temettü ödemesi alabilirsiniz. Ancak bu duruma ek olarak bilmeniz gereken nokta var. Hisse senedinin fiyatı pay başına alacağınız temettü kadar düşecektir. Yani elinizde ki hisse senedinin fiyatının 10₺ olduğunu düşünürsek 60 kuruştan işlem görmeye başlayacaktır.

Dağıtılacak olan Temettü’den pay almak için dağıtımın yapılacağı günden bir gün önceden hisse senedini almış olmanız gerekmektedir. Fakat şunu da eklemek istiyorum ki bu dağıtımdan sonra hisse senedinin fiyatı düşecektir. Bu durum sebebiyle Temettü ödemesi hisseye uzun vadede yatırım yapan yatırımcılar için karlıdır. Kısa vade de kar getirmeyecektir.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara