Sektörel Büyümenin En Basit Yolu

Sektörel Büyümenin En Basit Yolu

Sektörel Büyümenin En Basit Yolu

Üretimin ve tüketimin arttığı günümüzde sektörler arası farklılığı yakalamak ve her zaman büyümek, şirketlerin ilk hedefi haline gelmiş durumda. Farklı üretim yapan firmaların arasından sıyrılmak ve farklı olmak şirketlerin birinci hedefidir. Bunu başarmak ise zor değil. Her hangi bir rakipten sıyrılmanın ve en iyisi olmanın tek yolu çağın gereklerini yakalayabilmek.

Sektörel Büyüme Neden Gerekli?

Hiçbir firma, şirket ya da büyük bir işletme ben yıllar önceki mantıkla işletmemi yürütmek istiyorum diyemez. Bu düşüncede olan firmalar zamanın gereklerine ayak uyduramayarak rakipleri karşısında yok olup gitmişlerdir. Bunun için her zaman yenilikçi olmak sektörel büyümenin en kolay yolu ve basit yolu aslında. Örneğin, bir bakkal her zaman aynı tür ürünleri satarak müşterilerine istenen arzı sunamaz. Çünkü hitap ettiği sektörde sürekli yeni ürünler çıkmakta ve alıcılar bu yeni ürünleri almak isteyeceklerdir. Yine cep telefonu firmaları bir zamanlar yalnızca telefon satarken, şu anda telefondan çok telefon aksesuarları ile vitrinlerini süslemekteler. Bu da arzın doğurduğu bir durumdur ve firmalar her zaman çağın gereklerine ayak uydurmak zorundadır.

Sektörel Büyümede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üretim yapan firma için en iyi yol, planlı ve bilinçli hareket etmek olacaktır. Eğer kişi sektörel büyümeden payına düşeni almak istiyor ise önce planını yapacak ve ne istediğine karar verecek ki istediği gelişimi yakalayabilsin. Bir ürünü satmak kadar satış şekli, verilen hizmet, çalışanların kalitesi, paketleme gibi her türlü detay göz önünde bulundurulursa firma büyümesini sağlar ve müşterileri tarafından kabul görür.

Sektörde en fazla müşteriye sahip olmak demek her zaman en iyisi olmak da değildir. Bulunduğunuz ilde tek ya da bir kaç firmadan biri olabilirsiniz ve bu durumda müşteri sayınız fazla olabilir. Bu durum başarı kriteri değildir. Yerinize gelebilecek bir kaç firma ile bu süreçte çabucak silinebilir ve tercih edilirliğinizi kaybedebilirsiniz. Yapılması gereken ise hizmeti her zaman doğru sunmak ve rakiplerimiz olabileceği gerçeğini unutmamak. Talep her zaman devam eden bir durum değildir. Talebi kaybetmemek için çağın gereklerine her zaman kulak vermek gerekmektedir.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara