Sektörel Anlamda Enflasyonun Etkisi

Firmaların dağılımına etki eder. satılan ürün veya hizmete mecburi fiyat arttırması gerekir. Buda müşteri azalmasına sebep olur. Enflasyon bir vergi değildir. Devletin merkez bankaya olan borcunu finanse etmek için halka fazladan vergi sunma yoludur. Fiyatların sürekli ve yüksek bir şekilde artması sektörel piyasayı da  sarsar.

Genel olarak fiyatların bu kadar ani  yükselmesine anlam vermekte zorluk çekeriz. Kiralar ve vergiler yükseldiğinde firmalar mecburi olarak zarar karşılamak için fiyat yükseltir. Tabi ki zararlar karşılansa da geriye kalan tutar az olduğu için yeni ürünler yeni satış taktikleri üretilir. Mümkün olduğunca az işçi çalıştırılır. Maliyet en aza indirilir.

Fiyatların Artış Nedeni

İşçi maaşının artması.
İklimin ve hava değişikliğinin verdiği zararların artması.
Ucuz kredi verilmesi.
Devletin harcamalarının artması.
Tüketici taleplerinin artması.
Doların ani bir şekilde artışı.

Etkiler

Gelir dağılımlarında dengesizlik; sosyal ve siyasi sorunların büyümesine neden olmaktadır.
Firmaların bir anda batması ve dağılması; işsizliğin  daha çok olmasına neden olmakta.
İşsizliğin bir an da en yükseğe çıkış sağlaması; bizleri açlık sınırına götürmekte.
Bir çok  dükkanın kepenk indirmesi.
Poşetin ücretli olması; insanları daha da zorlamakta.

İthalat artışı oldukça elinde dövizi olanlar çok kazanç sağlamakta fakat çoğunluğu kötü etkilemekte. Birse  ölçüm sağlayan endeksler vardır. Bunlardan biri tefe ( toptan ve eşya fiyat endeksi) diğeri ise  tüfe (tüketici endeksi) Ülkemizde kullanılan genel fiyat endeksi tefe’ dir. Yani tefe resmi göstergedir. Tefe’ nin de, tüfe’ nin de hesaplanmasında hata vardır.  tüfe halkın gerçek durumunu tefe’ye oranla daha çok göstermesine rağmen resmi gösterge, tefe’ dir.

Tefe’de; inşaat sektörü, toptan ve perakende ticaret, otel, lokanta, ulaştırma, haberleşme, bankalar, eğitim kurumları, sağlık kurumları yer almamaktadır.  Endeks anket sonuçları ele alınarak hesaplanır. Anket yönteminin ise güvenli olup olmadığı henüz açıklanamamıştır. Bu nedenle tam anlamıyla bir anlatım sunulamamaktadır. Ekonomi ve piyasa dediğimiz ikili her zaman ve her an değişim göstermektedir.

Özete gelecek olursak  fiyatların bir anda yükselmesi insanları zorda bırakıp açlığa doğru götürmektedir. Çok sayıda insan kredi borcu altında kalmıştır. İşsizlik oranı arttığı için  insanlar kredileri ödeyemediği için tekrar kredi alıyor ve böylelikle hep borçluyuz. Hep faiz ödüyoruz.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara