şahıs şirketi nasıl kurulur

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ?

Şahıs şirketi küçük çaplı girişimciler için oldukça işlevsel bir işletme türüdür. Yönetim şekli olarak basit olması işletme sahibinin kararları tek başına ve hızlı verebilmesi açısından çoğu kişi bu tür işletmeleri seçmektedir.

Şahıs şirketi kuruluş işlemleri oldukça basit ve maliyet açısından oldukça düşük bütçelidir. Kuruluş açısından avantajlı olmasına karşın işletme büyüdükçe kazanılan avantajlar da azalmaktadır. En önemli dezavantajı işletmede elde ettiğiniz kar arttıkça ödeyeceğiniz vergi de artan oranlı tarife dolayısıyla artmasıdır.

Şahıs Şirketi Kuruluşu İçin Gerekli Evraklar

  • Kira sözleşmesi ( işyeri kira sözleşmesi veya kendinize ait ise tapu fotokopisi )
  • İkametgah belgesi ( e-devletten alınabilir )
  • Kimlik fotokopisi
  • İmza Sirküleri ( noterden alınabilir. )

Yukarıda bulunan evraklar ile mali müşavirliğimiz aracılığı ile ilgili vergi dairesi başvurusu yapıldıktan sonra bağlı olduğunuz vergi dairesinden sicil memurunun açılışta bildirdiğiniz işyerine gelip açılış yoklaması tutmasından sonra vergi levhanız sisteme işlenir ve ticari faaliyete başlayabilirsiniz.

Aşağıda sizler için önerdiğim yazıları da okursanız bu işletme türünü kurduktan sonra ne vergiler ödeyeceğinizi ve ne gibi teşviklerden yararlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 340 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara