Ön Muhasebe Nasıl Tutulur

Ön Muhasebe Nasıl Tutulur?

İşletmelerin mali nitelikte olan işlemlerini ve olaylarını para ile ifade eden ön muhasebe, bir bilim dalı olarak da tanımlanabilmektedir. Ön muhasebe tutmak, işletmenin muhasebesinin tutulduğu anlamına gelmemektedir.

İşletmelerin belgelerinin muhasebe defterlerine işlenmesi, işlenen bu bilgilerin mali tablo ve raporlamalar ile düzenlenmesi gibi işlemler serbest muhasebeci olan mali müşavirlerin görevidir.

Muhasebe sisteminde iki ayrı kayıt bulunmaktadır. Tek taraflı kayıt da denilen basit kayıt ile çift taraflı denilen bilanço usulü kayıt sistemlerine hazırlık aşaması da ön muhasebe olarak ifade edilir.

İşletmelerin stok durumu, çek – senet durumu, banka hesaplarındaki durum gibi bilgilerin hepsi ön muhasebe ile tutulmaktadır. İşletme içerisinde yapılan satışların, nakit para akışlarının, giren ile çıkan faturaların ve stok durumlarının takibinin yapılması gerekir. Bu da ön muhasebe ile mümkündür.

Bilgisayar ortamında ön muhasebe tutulabilir. Ayrıca Excel programı aracılığı ile de ön muhasebe takibi yapılabilmektedir. Ancak her geçen gün sistemin karışması ile beraber en iyi ön muhasebe programı kullanılarak işletmenin temel işlemleri takip edilir ve işletmenin genel muhasebesine yardımcı olunur.

Content Protection by DMCA.com
Hüseyin KalaycıHüseyin Kalaycı Toplam 115 yazı
Küçüklükten beri muhasebe işine gönül koymuş bir SMMM adayıyım. Bu işi en iyi şekilde yapmayı kendine hedef belirleyip, yeniliklere sürekli açık bir insanım. Hedefim ise ilerde bir Bağımsız Denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

×

Bir Şeyler Ara