Ödenecek Kdv Nasıl Hesaplanır?

Ödenecek Kdv Nasıl Hesaplanır?

Katma Değer Vergisi de denilen KDV, vergi mükelleflerinin kar etmesi durumunda, elde ettiği kar üzerinden aylık olarak ödediği vergi türüdür. Faaliyet gösterilen sektöre göre ödenmesi gereken KDV oranı değişmektedir.

Faaliyetlerini sürdüren kurumlardan ya da vergi mükelleflerinden, ticari gelir – gider farkları hesaplamasında kar etmeleri durumunda KDV alınır. Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren her kurum KDV ödemek ile yükümlüdür. Peki, KDV nasıl hesaplanır?

KDV’nin hesaplanması için özel tablolar bulunmaktadır. Beyanname verilen ayın 26’sında akşamına kadar KDV’nin ödenmesi zorunludur. Örnek bir hesaplama ile KDV’nin nasıl hesaplanacağını daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse;

400 TL değerinde bir malın % 18 KDV’sinin ne kadar olması gerektiği şu şekilde hesaplanır:
400 X 1,18 KDV oranı / 100: 72 TL

Yukarıdaki hesaplamaya göre, 400 TL değerinde olan bir malın KDV dâhil fiyatı 472 TL olmaktadır. Her türlü mal ile hizmet ithalatı yapanlardan KDV alınmaktadır. KDV tutarları, hem gelir faturalarından yani satış üzerinden hem de gider faturaları yani masraf üzerinden alınmaktadır. Bu hesaplamaları muhasebeciler rahatlıkla yapabilmektedir.

Yazar Hakkında
Toplam 340 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara