nakdi ücret destegi

Nakdi Ücret Desteği Başvuru Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

İçindekiler

Yakın zamanda çıkan tebliğ ile gündeme gelen nakdi ücret desteği ile alakalı yararlanma şartları ve Başvuru aşamalarını sizler için derledim.

17/04/2020 tarihi itibariyle Ücretsiz İzine Ayrılanlar İçin ;

  • 17/04/2020 tarihi itibariyle işveren tarafından ücretsiz izine ayrılmak,
  • Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanmamak,
  • Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak,
  • SGK’ya 01,04,05,06,12,14,20,29,32,35,39,52,53,54 veya 55 nolu belge türlerinden bildirilmiş olmak

Nakdi Ücret Desteği Başvuru Nasıl Yapılır ?

Ücretsiz izine ayrılan işçilere ilişkin aylık bildirimler https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi İnternet adresinden ücretsiz izin verildiği ayı takip eden ayın 3’üne kadar işverenlerce yapılır.

Ücretsiz izine ayrılan işçilerin Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde/Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinde eksik gün nedenlerinin “28-Pandemi Ücretsiz İzin” seçilmesi gerekmektedir.

17/04/2020 tarihinden sonra ücretsiz izne ayrılmasına rağmen APHP/MuhSGK ‘da “28-Pandemi Ücretsiz İzin” eksik gün nedeni yerine yanlıkşıkla başka bir neden seçilmiş ise değişlik için ilgili SGK ünitesine başvurmaları gerekmektedir.

15/03/2020 tarihinden Sonra İşten Çıkarılanlar için ;

  • 15/03/2020 tarihinden sonra kendi istek ve kusuru dışında işten çıkarılmak,
  • İşsizlik ödeneğine hak kazanamamak,
  • Herhangi bir yaşlılık aylığı almamak.

Nakdi Ücret Desteği Başvuru Nasıl Yapılır ?

15/03/2020 tarihinden sonra işten çıkarılan ancak işsizlik ödeneği başvurusuna rağmen bu ödeneğe hak kazanamayan işsizlerin nakdi ücret desteği ödemeleri, başvuru olmaksızın İŞKUR tarafından re/sen gerçekleştirilir.

15/03/2020 tarihinden sonra işten çıkarılan ancak işsizlik ödeneği başvurusuna rağmen bu ödeneğe hak kazanamayan işsizlerin nakdi ücret desteği “https://esube.iskur.gov.tr” internet adresinden veya e-devlet işsizlik ödeneği başvurusunda bulunmaları üzerine İŞKUR tarafından gerçekleştirilir.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara