Muhtasar Beyannamesi Nasıl Hazırlanır

Muhtasar Beyannamesi Nasıl Hazırlanır?

Gelir vergisi beyanlarından biri olan muhtasar beyanname, bir tür gelir vergisidir. İşverenler ile vergi tevkifatı yapanlar tarafından, kesilmiş olan vergi matrahları ile beraber vergi dairesine bildirilmektedir.

Stopaj usulünde bir vergilendirmenin söz konusu olduğu muhtasar beyanname, muhasebe departmanını açısından son derece önemlidir. Bu tür vergi, asıl borçlu olandan alınmaz ve vergiden kim sorumlu ise borcu da onun ödemesi istenir.

Kaynaktan kesilen bir vergi türü olup, sahibinin eline gelir geçmeden vergilendirilmektedir. Peki, muhtasar beyanname nasıl hazırlanmaktadır? Aylık ya da 3 aylık dönemler şeklinde verilen beyannamenin bazı şartlara uyması gerekir. Bu şartlar şunlardır:

-10 ve üzeri işçi çalıştırılmalıdır.

-Yapılan kesintiler arasında, zirai ürün bedeli kesintileri olmamalıdır.

-Bağlı olunan vergi dairesine önceden bilgilendirme yapılmalıdır.

-İlgili kişiler, yapacak oldukları tevkifat ile ilgili muhtasar beyannamesini bağlı olduğu vergi dairesine önceden bildirmek şartı ile Ocak – Nisan – Temmuz – Ekim aylarının 23’ünün akşamına kadar vermelidirler.

-Beyanname düzenlenirken; tevkifatı yapan kişinin adı, soyadı, unvanı, adresi, ilgili aylar, ücret bordroları, çalışan sayısı, verilen ücretlerin tutarı, vergi kesintisi gibi bilgilerin eksiksiz olarak eklenmesi gerekir.

Content Protection by DMCA.com
Hüseyin KalaycıHüseyin Kalaycı Toplam 115 yazı
Küçüklükten beri muhasebe işine gönül koymuş bir SMMM adayıyım. Bu işi en iyi şekilde yapmayı kendine hedef belirleyip, yeniliklere sürekli açık bir insanım. Hedefim ise ilerde bir Bağımsız Denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

×

Bir Şeyler Ara