Muhasebeci Gözünden Gerçek Kişi bir Mükellefin İşe Başlama İşlemleri

Bu yazımda sizlere bir muhasebecinin yeni bir iş yeri açmak isteyen kişi için maliyeye yapması gereken işlemleri anlattım.

Öncelikle işyeri kira ise Kira sözleşmesinin aslı istenmelidir. Değil ise açılış evraklarına ilk eklenecek olan evrak tapu fotokopisidir. Bu evraklar tamamlandıktan sonra Şahıs işletmesi olduğun için 2-3 evrak daha istenmektedir. Bunlar sırasıyla şunlardır;

 1. İmza Sirküleri ( Noterden alınabilir )
 2. İkametgâh (E-devletten alınabilir )
 3. Kimlik Fotokopisi

Bütün bu evrakları tamamladıktan sonra bir muhasebecinin ilk yapması gereken İşe Başlama/Bırakma Formunun gerekli tüm kısımlarını doldurmaktır. (Formu indirmek için tıklayınız.) . Ardından firma eğer direk Bilanço esasına göre deftere tabi falan olmayacaksa tahminimce yeteceğini düşündüğüm için böyle diyorum 50 sayfalık bir A4 kağıdını numaralandırın ve notere tasdikletmeniz gerekecektir. Tasdik işlemini yaptırmadan önce noterler birliğinden firmanın bilgilerini girip defter başlıklarını çekmeyi unutmasanız iyi olur.

Bunları yaptıktan sonra işletme kuracak olan şahıs ile bir Muhasebe Hizmet Sözleşmesi(E-birlikten yapabilirsiniz.), İnternet Hizmetleri Kullanma Formu(Gerçek kişi), E-tebligat başvuru formu, ve bunlara ek olarak şahıs adına Kira Sözleşmesi’nın tutarına oranla hesaplayıp Damga Vergisi beyannamesi hazırlamanız gerekmektedir. Damga Vergisi’ni hesaplamak için lütfen tıklayınız.

Yukarıda yazılı olanları yaptıktan tek yapmanız gereken şey sonra firmanın adresine göre uygun olan Vergi Dairesine başvuru evraklarını vermeniz ve Yoklama için gelecek olan memuru beklemektir.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (11 yorum)
Htcyzc
Htcyzc Cevapla
- 02:01

Öncelikle tesekkürler yine bir bilgi ararken sizin sayfa imdadıma yetişti 🙂
Sorularım;
1.si Noter defter tasdik kısmı “bilanço değilse” demişsiniz ben mi yanlış algılamadım işletmeyse zaten defter tasdik yok değil mi 🤔
2. Ben de bu konuyu araştırıyordum sözleşmeyi e-birlik e girdikten sonra gib e bildirin yazıyor her yerde ama gib e nerden bildiriyoruz. Bu bildirmeyle beyannameleri gönderme yetkisi mi açılmış oluyor ; int hizmetleri aracılık sözleşmesini elden vermeden.
3. Smmm sözleşmesinin de damga vergisini yatırırdık şuan o yok mu 🤔
4. Gerçek kişi int hizmetleri kullanma formunu kendisimi almalı şifreyi ona mı verirler ve bu şifreyi getirince not alıp gerimi veriyoruz saklaması için yoksa biz mi saklıyoruz
Biraz fazla soru oldu kusura bakmayın istediklerinizi yanıtlarsanızda yeter 😇

Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı Cevapla
- 18:15

1) aynen dediğiniz gibi İşletme defteri ise defter tasdiki yok. Defter Beyan’a başvuru da bulunacaksınız.
2) Mali Müşavir’in vergi dairesi ve şifresiyle GİB’e giriş yapıyorsunu orada e-beyanname yetki bilgilerinden aracılık ve sorumluluk sözleşmesini dolduruyorsunuz. Eğer yapmaz iseniz S.M.M.M olarak o kişinin beyannamelerini dolduramazsınız ve gönderemezsiniz.
3) Eğer yeni sözleşme yazıyor iseniz evet var fakat örnek veriyorum 2018 yılında sözleşme yaptıysanız 2019’a sözleşme hazırlarken var olanı e-birlikten uzatarak sözleşme hazırlamış olucaksınız böylece damga vergisinden kurtulmuş olacaksınız.
4) Şifre başvuru formunu işletme sahibine doldurun verin maliyeden alsın size getirsin saklamaya gerek yok alın kaydedin dosyasında dursun. 🙂
Her zaman sorabilirsiniz. Ben hep buralardayım 🙂
İyi çalışmalar,Saygılarımla..
Hüseyin KALAYCI
S.M.Mali Müşavir

Htcyzc
Htcyzc Cevapla
- 21:56

Anladım . Çook teşekkürler sağolun 🙏🏻🙏🏻

hatice yazıcı
hatice yazıcı Cevapla
- 11:11

İnternet hizmetleri kullanım başvuru formu verdikten sonra “İnternet hizmetleri kullanımına ilişkin yetki verme formu” da veriliyor mu hala?
Bir de her mükelleften vekaletname almaya gerek var mı ihtiyaç oluyor mu

Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı Cevapla
- 11:14

Yok hayır yetki verme formu verilmiyor. Ayrıca ben vekaletname almıyorum o sizi daha da sorumlu yapar bence.

htcyzc
htcyzc Cevapla
- 12:18

Anladım tamamdır.
Çok sağolun gerçekten ALLAH razı olsun :))
aklımda ki bütün soruların cevabını aldım .

  Hüseyin Kalaycı
  Hüseyin Kalaycı Cevapla
  - 13:13

  Ben teşekkür ediyorum. Sizden tek ricam ana sayfa’da sağ kısımda bülten üyeliği bölümünden mail listeme kaydolmanız olacaktır. Hayırlı işler.Saygılarımla

htcyzc
htcyzc Cevapla
- 13:59

Kaydoldum emeğinize sağlık
. Daha önce denediğim de hep hata veriyordu o zaman tel eklenen bir satır da vardı sanırım . Şuan ki haliyle kaydoldum halloldu hata vermeden .

hatice yazıcı
hatice yazıcı Cevapla
- 14:00

Kaydoldum emeğinize sağlık
. Daha önce denediğim de hep hata veriyordu o zaman tel eklenen bir satır da vardı sanırım . Şuan ki haliyle kaydoldum halloldu hata vermeden .

  Hüseyin Kalaycı
  Hüseyin Kalaycı Cevapla
  - 14:27

  O zaman başka program vardı. Şimdi daha güzel ve kullanışlı olanını buldum. Zaten kontrol ettim bende katılmışsınız çok teşekkür ediyorum.

hatice yazıcı
hatice yazıcı Cevapla
- 12:38

aynen böyle daha kullanışlı takipdeyiz paylaşımlarınızı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara