Muhasebeci Gözünden Gerçek Kişi bir Mükellefin İşe Başlama İşlemleri

Bu yazımda sizlere bir muhasebecinin yeni bir iş yeri açmak isteyen kişi için maliyeye yapması gereken işlemleri anlattım.

Öncelikle işyeri kira ise Kira sözleşmesinin aslı istenmelidir. Değil ise açılış evraklarına ilk eklenecek olan evrak tapu fotokopisidir. Bu evraklar tamamlandıktan sonra Şahıs işletmesi olduğun için 2-3 evrak daha istenmektedir. Bunlar sırasıyla şunlardır;

  1. İmza Sirküleri ( Noterden alınabilir )
  2. İkametgâh (E-devletten alınabilir )
  3. Kimlik Fotokopisi

Bütün bu evrakları tamamladıktan sonra bir muhasebecinin ilk yapması gereken İşe Başlama/Bırakma Formunun gerekli tüm kısımlarını doldurmaktır. (Formu indirmek için tıklayınız.) . Ardından firma eğer direk Bilanço esasına göre deftere tabi falan olmayacaksa tahminimce yeteceğini düşündüğüm için böyle diyorum 50 sayfalık bir A4 kağıdını numaralandırın ve notere tasdikletmeniz gerekecektir. Tasdik işlemini yaptırmadan önce noterler birliğinden firmanın bilgilerini girip defter başlıklarını çekmeyi unutmasanız iyi olur.

Bunları yaptıktan sonra işletme kuracak olan şahıs ile bir Muhasebe Hizmet Sözleşmesi(E-birlikten yapabilirsiniz.), İnternet Hizmetleri Kullanma Formu(Gerçek kişi), E-tebligat başvuru formu, ve bunlara ek olarak şahıs adına Kira Sözleşmesi’nın tutarına oranla hesaplayıp Damga Vergisi beyannamesi hazırlamanız gerekmektedir. Damga Vergisi’ni hesaplamak için lütfen tıklayınız.

Yukarıda yazılı olanları yaptıktan tek yapmanız gereken şey sonra firmanın adresine göre uygun olan Vergi Dairesine başvuru evraklarını vermeniz ve Yoklama için gelecek olan memuru beklemektir.

Content Protection by DMCA.com
Hüseyin KalaycıHüseyin Kalaycı Toplam 115 yazı
Küçüklükten beri muhasebe işine gönül koymuş bir SMMM adayıyım. Bu işi en iyi şekilde yapmayı kendine hedef belirleyip, yeniliklere sürekli açık bir insanım. Hedefim ise ilerde bir Bağımsız Denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

×

Bir Şeyler Ara