Muhasebe Hesap Kodları

Günlük muhasebesel işlemlerin, yani; faturalar, banka, kasa, tahakkuklar vb. gibi işlemlerin; muhasebe sistemine kaydı yapılır. Yapılan kayıtlar, bazen binlerce ve hatta büyük firmalarda onbinlerce sayıda olabilmektedir. Kayıtların, içinden çıkılamayacak ölçüde olmaması için; tüm işlemler, belli kodlar altında saklanır. Böylece, muhasebenin sınıflandırma görevi yerine getirilmektedir.

Sınıflandırma işini yapan kodlara, muhasebe hesap kodları adı verilir. Bu hesap kodlama sistemine ise, Tek Düzen Hesap Planı denilmektedir.

Muhasebe Hesap Kodlarının İşleyişi 

Muhasebe hesap kodlarının, tüm Türkiye’de aynı amaçla ve aynı mantıkla kullanılmasını sağlayan bir sistem vardır. Hesap kodları, sayısal kodlardır ve içlerinde harf bulunmaz. Ana hesaplar 3 hanelidir ve de ilk hanelerindeki rakama göre, hesabın genel türü belirlenir. Bilanço, gelir tablosu, gider ya da nazım hesapları olmalarına göre; hesaplar, farklılık göstermektedir.

1, 2, 3, 4 ve 5 rakamları ile başlayan hesaplar; Bilanço hesaplarıdır. Bu hesap kodları ile başlayan herhangi bir hesaba kayıt yaptığınızda; işlem, doğruca bilançoya gidecektir.

6 ile başlayan hesaplar ise; Gelir Tablosu hesaplarıdır. Bu hesap koduyla başlayan kayıtlar, doğruca Gelir Tablosu altına gider.

7 ile başlayan hesaplar; Gider hesaplarıdır. Finansman giderleri, genel yönetim giderleri, direkt işçilik giderleri vb. gibi kayıtlar; bu hesaplardan takip edilir.

9 ile başlayan hesaplar ise; Nazım hesaplardır. Nazım hesaplar; işletmenin sahibi olmadığı, fakat izlenmesine ihtiyaç duyulan değerlerin kaydedildiği hesaplardır. İşletmenin kaynaklarında, bugün için değişime neden olmayan işlemler; bu hesaplarda izlenmektedir.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara