yapılandırma

Meslek Mensupları Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Sayıldı

YMM VE SMMM ODALARI BAŞKANLIKLARI’NA

T.C. İçişleri Bakanlığının 12/05/2020 tarihli ve 7887 sayılı Genelgesi ile 15.05.2020-19.05.2020 tarihleri arasında Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir. Bursa, Eskişehir, Gaziantep. İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 ilimiz sınırlan içinde bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanmıştır. Anılan Genelge’nin 3 üncü bölümünde sokağa çıkma yasağından istisna olan kişiler sayılmıştır.

Bu kez Bakanlığın 13/05/2020 tarihli ek genelgesi ile meslek mensuplarımız ve bunların yanlarında çalışanlar 12/05/2020 tarihli ve 7887 sayılı Genelgenin “3-İstisna Kapsamında Olan Kişiler” bölümüne eklenmiş, bunların 15-19 Mayıs 2020 tarihlerinde uygulanacak sokağa çıkma yasaklarından muaf oldukları ayrıca karar verilmesi halinde 31/05/2020 tarihine kadar uygulanacak sokağa çıkma yasaklarından muaf olacakları belirtilmiştir.

Söz konusu Genelgenin yayımını müteakip Bakanlıkla yapılan görüşmelerde 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan meslek mensupları için kısıtlamanın yurt genelinde devam ettiği. Genelge ile getirilen muafiyetin bu durumda olan meslek mensuplarını kapsamadığı belirtilmiştir.

İçişleri Bakanlığının Genelgesi uyarınca meslek mensuplarının sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde yapılan kontrollerde mesleki kimliklerini göstermeleri yeterli olup ayrıca bir izin belgesi almalarına gerek bulunmamaktadır. Meslek mensuplarının yanlarında çalışanlar için ise meslek mensuplarının ekli yazıyı düzenlemeleri, çalışanların bu yazı ile birlikte SGK İşe giriş bildirgelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Emre KARTALOĞLU

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara