Kimlik Bilgilendirme Formları

İşverenlerin işe yeni başlayan veya işten ayrılan personelleri çeşitli kurumlara bildirimini yapma zorunluluğu vardır. Bildirim yapma zorunluluğu bulunan kurumların başında SGK geliyor bunu zaten hepimiz biliyoruz. Buna ek olarak işyerinin bulunduğu bölgenin bağlı olduğu kolluk kuvvetlerine bildirim yükümlülüğü vardır. Bu yükümlülük her işletme için geçerli değil elbette. Bu zorunluluk işletmelere 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu ile verilmiştir. Bu tür bildirimlerin yapılmaması yasal zorunluluk olduğundan yapılmaması durumunda ceza uygulaması olacaktır.

Kimlik Bildirme Belgesi

Personellere ait “Kimlik Bildirme Belgesi” işe giriş ve işten ayrılmada yapılacak olan bildirimler işveren sorumluluğunda olup 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanun Maddesi ile aşağıda belirtilmiştir ;

Otel, motel, han, pansiyon,  günübirlik kiralanan evler ve odalar, kamp, tatil köyü ve benzeri her türlü, özel veya resmi konaklama yerleri ile özel sağlık müesseseleri, dinlenme ve huzur evleri, dini ve hayır kurumlarının sosyal tesislerinin sorumlu işleticileri müesseselerinde sürekli veya geçici olarak çalıştırdıkları kimseleri ve bunların ayrılışlarını, 24 saat içinde bağlı oldukları en yakın kolluk örgütüne bildirmekle yükümlüdür.

Bahsi geçen yükümlülük yerine getirilmediği zaman 2017 yılı için uygulanacak olan ceza 456,00 TL’dir.

Şehir, kasaba ve köy sınırları içindeki; 1. maddede sayılanlar dışında kalan her çeşit ticaret ve sanat amacı güden iş yerlerinde çalışanlar ve buralarda her türlü barındırmalar için iş yerlerinin sorumlu işleticisi;  Öğrenci yurtları ve benzeri yerlerde çalışanlar ile bu yerlerde kalmakta olan öğrenciler için o yerin sorumlu işleticisi;  tarafından örneğine uygun kimlik belgesi doldurularak üç gün içinde genel kolluk örgütüne bildirilmesi zorunludur.

Bahsi geçen yükümlülük yerine getirilmediği zaman 2017 yılı için uygulanacak olan ceza 33,00 TL’dir.

Yapılacak olan kimlik bildirim işlemlerinde ülke genelinde hem işverenlerin hem de Polis Merkezlerindeki yoğunluğu azaltacağı düşünerek “çalışanlara ait online kimlik bildirim” projesine geçilmiştir. İşyeri sahipleri projeye ilk önce internet üzerinden başvurularını tamamlayıp ardından vergi levhası fotokopisi ile birlikte Polis Merkezine gidip kendilerine verilecek olan “kullanıcı adı ve şifre” ile birlikte online ortamda kimlik bildirme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu tür bilgiler işveren için genel kültür niteliğinde olup çalışma hayatı için gereklidir.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara