Kasko Hangi Durumlarda Zararı Karşılamaz

Kasko Hangi Durumlarda Zararı Karşılamaz

Araçlara yaptırılan kasko sigortaları olası kaza, saldırı, arıza gibi durumlarda aracın zararının anlaşmalı sigorta şirketi tarafından finansal olarak karşılanmasını zorunlu kılar. Bildiğimiz üzere günümüz şartlarında şehirlerde meydana gelen nüfus artışı ile beraber ortaya çıkan kalabalık trafik sorunu, çoğu insanın sadece genel kültür bilgi birikimi yolu ile aklında kalan isteğe bağlı kasko sigortasını zorunlu hale getirmiştir. Ancak bazı durumlar vardır ki, araç zarar gördüğü halde kasko sigortası aracın zararını karşılamayı üstlenmez.

 Kasko Hangi Durumlarda Zararı Karşılamaz?

Kaza yapan sürücü eğer kaza anında alkollü ise ve kaza anında alkollü olduğu tutanaklarla tespit edilmiş ise kasko bu durumda aracın zararını karşılamaz. Alkollü araç kullanmak yasak olduğundan dolayı bu noktada sorumluluk sürücüye aittir.

Herhangi bir saldırı ya da kaza durumunda oluşan zarar, eksperler tarafından yapılan muayenede art niyetli olarak rapor edilir ve bu rapor resmiyet kazanır ise bu durumda saldırı ya da kaza inandırıcılığını kaybeder ve kasko sigortası aracın zararını karşılamaz.

Ehliyetsiz araç kullanımı sırasında meydana gelen herhangi bir olay da kasko sigortası kapsamında olmaz. Çünkü bu durumda yine sorumluluk sürücüye aittir ve sürücü ehliyetsiz trafiğe çıkmamakla yükümlüdür.

Kısacası sürücü üzerine düşen görevleri yapmadığı ve sorumluluklarını yerine getirmediği ve de şüpheli durumlara sebep olduğu takdirde kasko sigortasından faydalanamaz. Yani kasko sigortasının zararı karşılayabilmesi için kazanın hangi şartlarda olduğu önem arz etmektedir.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara