Kasko Hangi Durumlarda Zararı Karşılamaz

Araçlara yaptırılan kasko sigortaları olası kaza, saldırı, arıza gibi durumlarda aracın zararının anlaşmalı sigorta şirketi tarafından finansal olarak karşılanmasını zorunlu kılar. Bildiğimiz üzere günümüz şartlarında şehirlerde meydana gelen nüfus artışı ile beraber ortaya çıkan kalabalık trafik sorunu, çoğu insanın sadece genel kültür bilgi birikimi yolu ile aklında kalan isteğe bağlı kasko sigortasını zorunlu hale getirmiştir. Ancak bazı durumlar vardır ki, araç zarar gördüğü halde kasko sigortası aracın zararını karşılamayı üstlenmez.

 Kasko Hangi Durumlarda Zararı Karşılamaz?

Kaza yapan sürücü eğer kaza anında alkollü ise ve kaza anında alkollü olduğu tutanaklarla tespit edilmiş ise kasko bu durumda aracın zararını karşılamaz. Alkollü araç kullanmak yasak olduğundan dolayı bu noktada sorumluluk sürücüye aittir.

Herhangi bir saldırı ya da kaza durumunda oluşan zarar, eksperler tarafından yapılan muayenede art niyetli olarak rapor edilir ve bu rapor resmiyet kazanır ise bu durumda saldırı ya da kaza inandırıcılığını kaybeder ve kasko sigortası aracın zararını karşılamaz.

Ehliyetsiz araç kullanımı sırasında meydana gelen herhangi bir olay da kasko sigortası kapsamında olmaz. Çünkü bu durumda yine sorumluluk sürücüye aittir ve sürücü ehliyetsiz trafiğe çıkmamakla yükümlüdür.

Kısacası sürücü üzerine düşen görevleri yapmadığı ve sorumluluklarını yerine getirmediği ve de şüpheli durumlara sebep olduğu takdirde kasko sigortasından faydalanamaz. Yani kasko sigortasının zararı karşılayabilmesi için kazanın hangi şartlarda olduğu önem arz etmektedir.

Content Protection by DMCA.com
Hüseyin KalaycıHüseyin Kalaycı Toplam 110 yazı
Küçüklükten beri muhasebe işine gönül koymuş bir SMMM adayıyım. Bu işi en iyi şekilde yapmayı kendine hedef belirleyip, yeniliklere sürekli açık bir insanım. Hedefim ise ilerde bir Bağımsız Denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

×

Bir Şeyler Ara