Karlı Hava Da Fren Kullanımı

Aracı bulunan kişiler kış havası oluşmadan önce yetkili servisler tarafından frenler kontrol ettirilmelidir. Hidrolik fren sistemi bulunan araçlar nem oranı kontrol edilmelidir ki nem oranının yüksek olması frenlerin donmasına neden olmaktadır. Karlı havalar da fren kullanımına çok dikkat edilmelidir. Çünkü kar sonucu donma riski için yapılan çalışmalarda ki buzlanmayı önlemek için atılan tuzun üzerinde biriken tuzlu suyun frenleri zayıflattığı saptanmıştır. Bunun sonucunda fren mesafesinde sapma meydana gelmiştir. Hareket halinde ki araçlar kar üzerindeyken sık sık frene basmalı sürekli fren lambasıyla kontrol altında tutulmalıdır.

 Kar Üzerinde Gereksiz Frenden Kaçınılmalı

Karlı havalarda kullanılan frenlerde ön lastikte kilitlenme olabilir bu durumla beraber direksiyon hâkimiyetini ortadan kalkar, arka lastikler kilitlenir ise aracın arkası savrulur. Bu durumda kaza kaçınılmaz olur. ABS’ li araçlar da ise bu durum fiziksel sınırlar aşılmadığı sürece sorun yoktur. ABS’ li araçlarda da buzun eridiği noktalar da fren mesafesinde uzatma meydana gelmektedir. Karlı olan yollarda fren kullanımından kaçınılmalı ve dönüşler de ani fren asla yapılmamalıdır. Karlı bir yol durumun da ani bir durumda fren pedalına sonuna kadar basılmalıdır. Kışın fiziksel sınırları zorlayan karlı havada zeminin de kayganlığı düşünülerek frene basılmalıdır. Genel kültür bilincinde olunmalı ve kış şartları düşünülmelidir. Araç kullanmak isteyen kişiler kendi ve araçlarının sınırlarını zorlamadan trafiğe kapalı ortamlar da ve bilinçli kişiler tarafından öğrenilmelidir.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (2 yorum)
Ahmet Cem Aktaş
Ahmet Cem Aktaş Cevapla
- 00:59

arabam yok kafam rahat 🙂

    Hüseyin Kalaycı
    Hüseyin Kalaycı Cevapla
    - 10:21

    hayırlısı o zaman 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara