İşletme Sahipleri İçin Muhasebe Tavsiyeleri -3- Ödeme Takibi

Değerli okurlar, işletme sahiplerine tavsiyeler yazı dizisinin son bölümü olan ödeme takibi yazıma başlamadan önce bu yazının öneminden bahsetmek istiyorum. Bir işletme için ödeme takibi, cari mutabakatı oldukça büyük bir önem sarf etmektedir. Nedenini de belirtmek gerekirse bir firmaya olan borcunuzu o firmadan istemek yerine yaptığınız ödemeleri ve aldığınız malları karşılaştırarak var olan borcunuzu bilmek her zaman sizin lehinize olacaktır. Bu sayede kendi kazancınızı ve elinizdeki nakit akışını dengelemek oldukça kolay olacaktır.

Ödeme Takibi Nasıl Yapılır ?

Bir ticaret erbabı olduğunuzu düşünerek yola çıkarsak mal alımı yaptığınız firmalardan aldığınız faturaların kaydını en basit bir yöntemle excel formatında takip edebilirsiniz. Zaten işiniz gereği mal alımı yaptığınız firma sayısı belirli bir sayıyı aşmayacağı için bu işlem sizi fazla yormayacaktır. Bu işlemin detaylarına gelecek olursak; firmadan aldığınız faturaları bir excel dosyasına  tarih,numara ve tutar olarak kayıt etmekle başlayalım. Bu şekilde bir ay içinde kaç tane alım yaptıysanız hepsini bu şekilde kayıt altına almanız gerekiyor. Ardından  firmaya ister bankadan olsun, ister kredi kartı olsun bunun makbuzlarının bilgilerini de o firmaya ait excel dosyasına işlemeniz gerekmektedir. 1 ay bu  işlemi yaptıktan sonra yaptığınız ödemeleri ve aldığınız malların fatura bedellerini topladıktan sonra aradaki tutar sizin firmaya olan borcunuzu veya alacağınızı gösterecektir. Bu şekilde basit bir takip ile tüm firmalara olan borcunuzu ve alacağını takip ederek nakit akışınızı ve kazancınızı kesin bir şekilde takip etmeniz mümkün olacaktır.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara