Google Adsense ve Youtube Geliri Olanların Vergi Yükü

Google Adsense ve Youtube Geliri Olanların Vergi Yükü

Günümüzde internet sektörlerinin ve sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte internet üstünden para kazanma da oldukça rağbet görmüş durumda. Gerek Youtube üzerinden video ile gerekse Google Adsense üzerinden reklam tıklamaları ile yüksek miktarlarda para kazanan insanlar oldukça artmış durumda.

Banka hesaplarını sık sık kontrol etmeye başlayan vergi daireleri bu tür internet geliri elde edenleri takip altına almış durumdadır. Maliye Bakanlığı ise 213 sayılı VUK genel tebliği Seri no:464 hükümleri esasınca Youtube gelirleri olan günümüzdeki tabiriyle “Youtuber” ’ları açıklamaya davet yazıları ile gelirleri hakkında izahat beklemektedir. Aynı şekilde bireylerin banka hesaplarında Google Ireland açıklamasıyla gelen paralar içinde maliye bakanlığı geçmişe dönük 5 yıllık bir açıklama beklemektedir.

İnternet üstünden gelir olayını özetlemek gerekirse Maliye bakanlığı artık bu tür kazançları takip altına almak ve vergilendirmek peşinde. Bununla birlikte kalmamakla beraber mobil uygulamalardan kazanılan reklam kazançlarının da Maliye Bakanlığı peşine düşmüş durumda. Bu tür kazançları elde eden kişilerin küçük miktardakileri hariç eğer kazançlar yüksek ise vergi kesinlikle söz konusu olacaktır. Ayrıca olayın KDV’si de ayrı boyut. Bu tür reklam tıklamaları eğer ki Türkiye içinde ise KDV kesinlikle söz konusudur. Bütün bunlar dikkate alındığında bu işten geçimini sağlayanların yol yakından en kısa zamanda vergi mükellefiyeti açtırmaları gerekmektedir. Aksi durumda vergi daireleri tarafından resen takdir yöntemiyle matrah hesaplanıp çok büyük vergi cezalarıyla baş başa kalabilirler.

Content Protection by DMCA.com
Hüseyin KalaycıHüseyin Kalaycı Toplam 110 yazı
Küçüklükten beri muhasebe işine gönül koymuş bir SMMM adayıyım. Bu işi en iyi şekilde yapmayı kendine hedef belirleyip, yeniliklere sürekli açık bir insanım. Hedefim ise ilerde bir Bağımsız Denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

×

Bir Şeyler Ara