Google Adsense ve Youtube Geliri Olanların Vergi Yükü

Google Adsense ve Youtube Geliri Olanların Vergi Yükü

Günümüzde internet sektörlerinin ve sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte internet üstünden para kazanma da oldukça rağbet görmüş durumda. Gerek Youtube üzerinden video ile gerekse Google Adsense üzerinden reklam tıklamaları ile yüksek miktarlarda para kazanan insanlar oldukça artmış durumda.

Banka hesaplarını sık sık kontrol etmeye başlayan vergi daireleri bu tür internet geliri elde edenleri takip altına almış durumdadır. Maliye Bakanlığı ise 213 sayılı VUK genel tebliği Seri no:464 hükümleri esasınca Youtube gelirleri olan günümüzdeki tabiriyle “Youtuber” ’ları açıklamaya davet yazıları ile gelirleri hakkında izahat beklemektedir. Aynı şekilde bireylerin banka hesaplarında Google Ireland açıklamasıyla gelen paralar içinde maliye bakanlığı geçmişe dönük 5 yıllık bir açıklama beklemektedir.

İnternet üstünden gelir olayını özetlemek gerekirse Maliye bakanlığı artık bu tür kazançları takip altına almak ve vergilendirmek peşinde. Bununla birlikte kalmamakla beraber mobil uygulamalardan kazanılan reklam kazançlarının da Maliye Bakanlığı peşine düşmüş durumda. Bu tür kazançları elde eden kişilerin küçük miktardakileri hariç eğer kazançlar yüksek ise vergi kesinlikle söz konusu olacaktır. Ayrıca olayın KDV’si de ayrı boyut. Bu tür reklam tıklamaları eğer ki Türkiye içinde ise KDV kesinlikle söz konusudur. Bütün bunlar dikkate alındığında bu işten geçimini sağlayanların yol yakından en kısa zamanda vergi mükellefiyeti açtırmaları gerekmektedir. Aksi durumda vergi daireleri tarafından resen takdir yöntemiyle matrah hesaplanıp çok büyük vergi cezalarıyla baş başa kalabilirler.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (5 yorum)
Recep
Recep Cevapla
- 10:04

Merhaba,

Google Adsense için vergilendirme mutlaka şirket kurarak mı gerçekleşmek zorundadır? Yoksa kişisel beyanla vergi ödemesi gerçekleştirmek mümkün müdür?

İyi çalışmalar.

Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı Cevapla
- 10:08

Merhabalar,

Doğrusunu söylemek gerekirse şuanda kesin birşey demek mümkün değil. Vergi kanunlarında şu anda belirli hiç bir şey mevcut değil. Çünkü yapılan faaliyet konusu bizim kanunlarımızdaki hiçbir işe uymuyor. Yakın bir zamanda devlet buna da el atıp gerekli kanunları yerine koyacaktır. O zamana kadar sessizce beklemeniz taraftarıyım ben açıkcası.

  Recep
  Recep Cevapla
  - 11:14

  Teşekkürler cevabınız için.
  Henüz ilk geliri elde etme şansım olacak. O yüzden yanlış bir şey yapmak istemiyorum. Farklı kaynaklarda farklı cevaplar ve yorumlar var ve dediğiniz gibi net yazılı bir şeyde yok gibi. Yada sadece uzmanları anlayabiliyor.

Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı Cevapla
- 11:31

Şuanda gelir idaresi başkanlığında bu tür gelirlerden vergi almak ile alakalı çalışmalar devam ediyor. Tüm katıldığım seminer ve toplantılarda bahsi geçiyor bunun. Ondan dolayı diyorum ki bu tür gelirleriniz var ise sessizce beklemeniz ve kanun çıkınca ancak gerekli işlemleri yapmanızdır.

  Recep
  Recep Cevapla
  - 13:14

  Bilgilendirme için teşekkürler.
  Beklemeye geçtik o zaman.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara