Genel Kültür Beynimizin Neresini Uyarıyor

Genel Kültür Beynimizin Neresini Uyarıyor

Vücudun Patronu

İnsan vücudunu mükemmel bir sistem olarak düşündüğümüzde bu sistemin sağlıklı bir bütün olması ve çalışması için tüm organların önce kendi içlerinde ve birbirleri ile ahenkli bir çalışma içinde olması gerekir. Ancak hiç kuşkusuz vücudun ve organların patronu kimdir denirse emir-komuta zinciri temeline göre verilecek en doğru cevap beyindir.

Sağ Beyin Sol Beyin 

İnsan beyni karar verme sürecinde bütün olarak değerlendirilse de beyin sağ ve sol olmak üzere iki bölüme ayrılıyor. Uzmanlara göre insanlar beyninin hangi tarafını daha fazla kullanıyorsa, beyinin o tarafı daha çok gelişiyor ve bu durum kişinin kişilik özelliklerinden meslek seçimine kadar birçok konuda bilgi veriyor. Sağ beyin daha çok duygusal zeka ile ilişkilendirilir. Sağ beyin gelişmiş olan kişilerin sezgileri ve yaratıcılıkları yüksektir. Sorunları bütünsel olarak ele alırlar. Nesneler ve olaylarla duygusal bağlantı kurarlar, risk almaktan korkmazlar.

Sol beyin ise mantıksal zeka ile ilişkilendirilir. Sol beyin gelişmiş kişiler sistematik düşünürler. Mantıklı ve ayrıntıcıdırlar. Sorunları parçalar halinde ele alırlar ve analitik bakış açıları yüksektir. Risk almaktan çekinirler. Sanatla ilgilenen kişilerin daha çok sağ beyin lobu gelişmişken, mühendislik, mimarlık gibi alanlarla ilgili kişilerin sol beyin daha çok gelişmiştir.

Hangisi Daha Önemli

Konuşma ve dil becerilerinin beyinin sol tarafı ile ilişkili olduğunun keşfinden beridir sol beyinin güçlü olması her zaman daha çok önemsenmiştir. Özellikle eğitim sistemi, zeka ölçen testler hep analitik düşüncenin gelişimine yönelik hazırlanmıştır. Genel kültür de buna dayalı olarak sol beyni daha çok çalıştırmaktadır. Dolayısı ile bu uyarı sol beyini daha çok geliştirmektedir. Ancak günümüzde sezgisel zekanın da analitik düşünce kadar önemli olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sağ ve sol beyinin birleştiği sinir lifleri ne kadar sağlamsa beyinin tam kapasite çalışma gücü  de o kadar artıyor. Genelde başarılı yönetici ve siyasetçiler beyinlerinin her iki tarafını da eşit derece kullanabilen kişilerdir. Hayata bütünsel bir bakış açışı ile bakabilmek için her iki beyin lobunun da eşit derece de gelişmesi çok önemlidir.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara