Genç Girişimcilere Sigorta Prim Teşviki

Genç Girişimcilere Sigorta Prim Teşviki

Ekonomik büyümenin en önemli ateşleyici güçlerinden olan girişimcilere 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 81.maddesine eklenen maddeler ile sigorta prim teşviki getirilmiştir.

5510 sayılı kanuna eklenen madde gereğince, 01.06.2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı sayılacak gerçek kişilerin primleri, tescil tarihinden başlamak kaydıyla 1 yıl boyunca kanunda yer alan prime esas kazanç alt sınır üzerinden hazineden karşılanacaktır.

Prim Teşvikinden Faydalanmanın Şartları Nelerdir?

  • 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 20.maddesi gereğince Genç girişimcilere sağlanan vergi teşvikinden faydalanmak.
  • Mükellefin tescil tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını aşmamış olması.
  • 06.18 tarihi itibariyle ilk defa sigortalı sayılacak olmak
  • Kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi

Faaliyetin adi ortaklık olması durumunda ise sigorta prim teşvikinden sadece en genç ortak faydalanabilecektir. Prim teşvikinden faydalanabilmeleri için ortakların tümünün şartları tek tek taşıması gerekiyor. Eğer bir ortak dahi şartı ihlal etmiş ise hiçbir ortak sigorta prim teşvikinden faydalanamaz.

Başvuru Nereye ve Nasıl Yapılacak?

5510 sayılı kanun ile sağlanan sigorta prim teşvikinden faydalanmak isteyen sigortalılar bağlı oldukları vergi dairesinden alacakları “Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnası” belgesi ile bağlı oldukları sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerine yapılacaktır.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara