Gelir Testi Nasıl Yaptırılır

Gelir Testi Nasıl Yaptırılır?

Gelir testinin yapılmasının amacı; ailede bulunan üyelerin yararlanacağı genel sağlık sigortası primlerinin nasıl ve kim tarafından ödeneceğinin belirlenmesidir. Gelir tespitine göre, ailedeki bireylerin kişi başına düşen payı değerlendirilmektedir. Eğer bu pay asgari ücretin 3’te 1’inden az olan veya bakıma muhtaç kişileri test ilgilendirmemektedir. Test, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmayı talep eden kişilerden istenmektedir.

Gelir testi yapılırken aynı çatı altında yaşayan tüm bireylerin gelirleri bir araya getirilip, birey sayısına bölünmektedir. İşlem sonucunda aylık gelire göre prim borçları belirlenmektedir. Aile test sonrasında SGK ‘ya kayıt yaptırarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Gelir testi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yaptırılmaktadır. Gelir testi yaptırmak isteyen aileler; oturduğu adrese en yakın konumda bulunan ilçe kaymakamlıklarındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi başvurusunda bulunmalıdır.

Başvuru sonrasında vakıf bir form verecektir, bu form eksiksiz bir şekilde doldurulup teslim edilmelidir. Formun altında kişinin formdaki bilgileri doğru şekilde doldurduğunu beyan ve taahhüt etmesi istenmektedir. Sonrasında gelir durumunu bu formlar neticesinde değerlendirilerek, ailenin ödemesi gereken prim belirlenmektedir.

Content Protection by DMCA.com
Hüseyin KalaycıHüseyin Kalaycı Toplam 110 yazı
Küçüklükten beri muhasebe işine gönül koymuş bir SMMM adayıyım. Bu işi en iyi şekilde yapmayı kendine hedef belirleyip, yeniliklere sürekli açık bir insanım. Hedefim ise ilerde bir Bağımsız Denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

×

Bir Şeyler Ara