Çalışan Emekliler Kıdem Tazminatı Hak Edebilir Mi ?

Çalışan Emekliler Kıdem Tazminatı Hak Edebilir Mi ?

İçindekiler

Ülkemizin ekonomik sıkıntılarını göz önünde bulunduracak olursak bir çok emekli olmuş vatandaşımız halen daha çalışmaya devam ediyorlar. Bu tür çalışma hayatına devam eden emekliler peki normal sigortalılar gibi kıdem tazminatı almaya hak kazanabiliyorlar mı yoksa böyle bir hakları yok mu ? Bu yazımda sizlere emekli olup da halen çalışanların kıdem tazminatı durumu kısa bilgiler vereceğim.

Emekli Çalışanların Genel Durumu

Çalışan Emekliler Kıdem Tazminatı Hak Edebilir Mi ?

Çalışma hayatı boyunca 25-30 yıl gibi süreler boyunca çalışmış ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olmaya hak kazanmış kişilerden bazıları SGDP(Sosyal güvenlik destekleme primi)’ne bağlı olarak çalışmaya devam ediyorlar. Bu sayede emekli aylıkları kesilmeden ek kazanç olarak kendilerine gelir elde etmiş oluyorlar. Şayet SGDP’ye bağlı olmayıp emekli aylıklarını kesilmesine göz yumarlar ise şayet normal şekilde prim yatırırlar ise ileri de emekli aylıkları daha da artabilecektir.

Kıdem Tazminatı Hak Edebilirler Mi ?

Normal hizmet akdi ile çalışan işçilerin işten işveren tarafından çıkarıldıkları taktirde kıdem tazminatı alma hakları her zaman mevcuttur. Emekli olduğu halde bir işte çalışan işçilerin ise ister SGDP ile ister normal hizmet akdi ile çalışsın emekli olmayan çalışanlar gibi işten işveren tarafından çıkarıldıkları durumlarda kıdem tazminatı alma hakları onların da mevcuttur.

Emekli Çalışanın Aylığı Artar Mı ?

Çalışan bir emeklinin aylığının artıp artmayacağı çalışma durumlarına bağlıdır.

Emekli olduktan sonra çalışan SGDP’ye bağlı çalışıyorsa emekli aylığı kesilmediği için ve aynı zamanda yaşlılık primi yatmadığı için aylığında herhangi bir artış söz konusu olmaz. Ancak emekli olduğu halde aylığını kestirip yaşlılık aylığı ödemeye tekrar başlarlar ise ileri zamanlarda aylık hesaplaması tekrar yapılır ve işte o zaman aylığında belirli bir miktar artma olur.

1 Ekim 2008 ve Sonrası Kapsama Girmez

İlk kez sigorta girişi yapıldığı tarih şayet 1 Ekim 2008 ve sonrası ise bu kişiler emekli olduktan sonra SGDP ödeyerek çalışamazlar. Bu kişiler emekli olduktan sonra çalışmak isteler ise kanun gereği aylıklarını kestirip çalışmak durumda kalıyorlar. Tam net açıklamak gerekirse ilk işe giriş tarihiniz 01/10/2008 sonrası ise ve emekli olduysanız sonrasında çalışacak iseniz SGDP ödemeden yani aylığınızı kestirip çalışmak zorundasınız.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara