Bağkur Borç Silme Ve Affından Nasıl Yararlanılır

Bağkur Borç Silme Ve Affından Nasıl Yararlanılır?

     BAĞ-KUR borç affı ile ilgili genelge birkaç yıl önce yayınlanmıştır. Genelgeye göre, şirket ortakları da dahil olmak üzere tüm Türkiye vatandaşları borç sildirme işleminden yararlanabilmektedir.

Borç affından yararlanılabilmesi için borcun süresinin en az 12 ay olması gerektiği belirtilmiştir. Eğer borç 12 aydan az bir dönemi kapsıyor ise; borç silinmeyecek ancak yapılandırma yoluna gidilebilecektir. BAĞ-KUR borç affı için başvuru dilekçesi SGK ‘ya verilmelidir. Sonrasında borçların silinmesine yönelik işlemler başlayacaktır. Borçları silinmiş olan BAĞ-KUR’lu kişiler diğer emeklilik şartlarını yerine getiriyorlarsa emekli olabilirler. Eğer bu şartları taşımıyorlar ise; yararlanamadıkları prim ödeme ve hastane hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklardır.

Borç sildirme işleminden yararlanabilmek için borcun 12 aydan uzun olması gerekmektedir. Bunun dışında borç sildirme işleminden; tarım ile ilgilenen çiftçi BAĞ-KUR’lular, esnaf ve sanatkarlar, prim borçlarını yapılandırma yoluna gidenler, yapılandırmanın iptaline başvuranlar yararlanabilecektir. Borç sildirme işlemi için, 12 aydan uzun sürelik borcu bulunan ve bu listeye dahil olan kişilerin, BAĞ-KUR borç sildirme dilekçesini doldurarak SGK ‘ya iletmesi gerekmektedir. Daha sonrasında işlemler başlayacaktır.

Content Protection by DMCA.com
Hüseyin KalaycıHüseyin Kalaycı Toplam 110 yazı
Küçüklükten beri muhasebe işine gönül koymuş bir SMMM adayıyım. Bu işi en iyi şekilde yapmayı kendine hedef belirleyip, yeniliklere sürekli açık bir insanım. Hedefim ise ilerde bir Bağımsız Denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

×

Bir Şeyler Ara