2024 yılı Kıdem Tazminatı Tavanı

2024 Yılı Kıdem Tazminatı Tavanı Belirlendi

Kıdem Tazminatı Nedir ?

Kıdem tazminatı, Türkiye’deki çalışma hayatında bir işçinin belirli bir süre boyunca aynı işyerinde çalıştıktan sonra işten ayrılması durumunda, işveren tarafından ödenen bir tazminat türüdür. Bu tazminat, işçinin işyerinde geçirdiği yıllara bağlı olarak hesaplanır ve genellikle işçinin emekliliğe hak kazandığı veya işten ayrıldığı dönemde ödenir.

Kıdem tazminatı, Türk İş Kanunu’nda düzenlenmiştir. İşçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için belirli bir süre aynı işyerinde çalışmış olması gerekir. İşçinin, işten ayrılma nedenine bağlı olarak kıdem tazminatı alabilmesi mümkündür. Ancak işçinin kendi isteğiyle işten ayrılması, işveren tarafından haklı nedenle işten çıkarılması veya emeklilik gibi durumlar farklı sonuçlar doğurabilir.

Kıdem tazminatı, işçinin brüt ücreti, çalışma süresi ve işten ayrılma nedenine göre hesaplanır. Türkiye’de iş hukukuyla ilgili düzenlemeler zaman içinde değişebilir, bu nedenle en güncel bilgileri resmi kaynaklardan veya güvenilir hukuk uzmanlarından almak önemlidir.

2024 Yılı Kıdem Tazminatı Tavanı Kaç TL ?

Kıdem Tazminatı ödemelerinde işçiye yapılacak ödemelerde üst sınır Hazine ve Maliye bakanlığı tarafından 35.058,58 TL olarak açıklandı.

Yazar Hakkında
Toplam 362 yazı
Hüseyin Kalaycı
Hüseyin Kalaycı
Lise yıllarında babamın gölgesinde rahmetli dedemin ışında başladığım bu mesleği 2019'un Eylül ayında almaya hak kazandığım S.M.Mali Müşavirlik unvanı ile mesleği en iyi yerlere getirmeye çalışıyorum. İlerideki hayalim ise bir bağımsız denetim firması kurmaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara